Будь-який державний службовець, працівник органу місцевого самоврядування, посадова особа може бути піддана ризику необґрунтованих звинувачень з боку правоохоронних органів, що може бути пов’язано з рядом факторів і обставин.
На практиці зустрічалися випадки провокаційних дій, відкриття типових кримінальних справ з метою тиску на осіб, отримання відомостей, документів, проведення обшуків, прослуховування телефонних розмов.
З моменту початку своєї адвокатської діяльності, я безперервно займаюся кримінальними справами у такій категорії справ, аналізую зміни у законодавстві, судову практику, підвищую кваліфікацію, стежу за змінами процесуального законодавства, тому зможу надати кваліфіковану правову допомогу з самого початкового етапу справи.
Вживати заходів власної безпеки – обов’язок кожного з нас, тим більше, якщо є обґрунтовані ризики провокацій, необґрунтованих звинувачень.
Будь-яка виконувана Вами робота – індивідуальна, у кожного є своє робоче місце, доступи до реєстрів, інформації, речей і документів. Подумайте самостійно або з допомогою досвідчених осіб, які є способи проникнення до Вашого кабінету, пошти, до документів, що і яким способом можна вам підкинути, забрати, замінити, як можна скористатися Вашим факсимільним підписом або печаткою і, виходячи з цього, вже встановіть свої способи захисту.
Ви не повинні бути піддані ніякими провокаційним діям, по можливості – установіть собі засоби запису (якщо це законно відповідно до виконуваної роботи). У разі виникнення ситуацій, які можуть бути розцінені як незаконні – повідомляйте письмово правоохоронні органи.
Про більш детальні дії, які можна зробити – питайте в мене при особистій зустрічі.
Якщо Ви вважаєте, що Ви вчинили дію або допустили бездіяльність, яка може підпадати під склад злочину, негайно зв’яжіться з адвокатом.
На даному етапі важливо зрозуміти, чи є Ваші діяння злочинними і чи можливо запобігти наслідкам, у яких злочинах є кваліфікуючі ознаки та які саме (настання шкоди у певному розмірі, інші наслідки). Таким чином, якщо є можливість запобігти – необхідно діяти.
Якщо ж наслідки вже є, тоді необхідно негайно скласти першочерговий план дій, спрямований на Ваш захист, який у майбутньому приведе до бажаного результату.
Крім того, адвокат підкаже Вам, які дії будуть робити правоохоронці (виїмки, обшуки, допити, свідки…), в якому порядку і як до цього треба підготуватися, що відповідати, як себе вести, коли варто чи не варто йти у відпустку, на лікарняний.
- ознайомлюється з ситуацією, що виникла на підставі документів, наданої усної інформації, за результатом спілкування зі свідками, надає консультації, спілкується з працівниками державних органів, місцевого самоврядування або приватними особами, вивчає усі складені документи, платіжки, тендерну документацію, складає всі можливі плани дій по справі, організовує роботу свого помічника;
- готує і подає особисто, поштою документи: адвокатські запити, заяви, клопотання, скарги, позови, ініціює порушення кримінальних проваджень, службових перевірок, веде листування з органами влади і готує ряд інших процесуальних документів;
- бере участь у всіх процесуальних діях, які необхідні (допити осіб, бере участь у обшуках, вилученні документів і речей, забезпечує свою присутність під час розгляду скарг, клопотань у слідчих суддів, в апеляції), виступає адвокатом кількох осіб, якщо їхня позиція не відрізняється один від одного;
- веде всі необхідні переговори, контактує з потенційними свідками, органом досудового розслідування, прокурорами, експертами;
- збирає письмові, електронні докази у всіх можливих джерелах інформації, отримує висновки експертів, спеціалістів, оцінювачів, правові висновки;
- здійснює ряд інших дій, спрямованих на захист Клієнта, які необхідні для досягнення бажаного результату.
У разі обрання будь-якого запобіжного заходу – регулярно відвідую свого Клієнта і веде з ним роботу.
На даному етапі головне завдання адвоката (захисника у посадових злочинах) – провести ряд дій щодо захисту Клієнта, щоб щодо нього кримінальне провадження не завершилося направленням обвинувального акту до суду.
Досудове розслідування, у кращому випадку, закінчується закриттям кримінального провадження у зв’язку з відсутністю складу злочину або події злочину; перекваліфікацією на іншу статтю, яка не може бути застосована до Клієнта.
У разі несприятливого розвитку подій- обвинувальний акт передається до суду і вже там необхідно доводити невинуватість Клієнта, необґрунтованість обвинувачення.
На стадії судового розгляду адвокат (захисник) всіма законними способами досягає поставленої мети Клієнта і діє за заздалегідь узгодженим планом. На цій стадії ділити роботу адвоката можна на:
- участь в судових засіданнях;
- підготовку до судових засідань (робота зі ЗМІ, формування позиції у справі для суду шляхом підготовки вступної промови, клопотань про повернення обвинувального акту у зв’язку з порушенням вимог законодавства, написання та подання документів, підготовка до допитів обвинуваченого, свідків, експертів, переговори, консультації, роз’яснення та виконання інших дій).