Допомога потерпілому

Потерпілий у кримінальному провадженні – фізична особа, якій кримінальним правопорушенням було завдано моральної, фізичної або майнової шкоди.

Потерпілим також може бути юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди.

Права і обов’язки потерпілого, по суті, його процесуальний статус, виникають в особи з моменту подання  нею:

  • заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або
  • заяви про залучення її до провадження як потерпілого

Потерпілим є також особа, яка не є заявником, але якій кримінальним правопорушенням завдана шкода і у зв’язку з цим вона після початку кримінального провадження подала заяву про залучення її до провадження як потерпілого.

Не завжди слідчі визнають за особою статус потерпілого у кожному конкретному кримінальному проваджені з огляду на ряд причин, до яких, зокрема, належать: перевірка слідчої версії на предмет причетності особи до вчиненого кримінального правопорушення, відсутність висновку експерта, а також елементарне ігнорування положень Кримінального процесуального кодексу України.

У випадку вчинення протиправних дій чи бездіяльності органом досудового розслідування чи прокурором в процесі надання Вам статусу потерпілого – необхідно негайно оскаржити їх до слідчого судді шляхом подання вмотивованої скарги.

Перелік прав потерпілого регламентований статтею 56 КПК України, який дозволяє, при правильному їх використанні, досягати встановленню дійсних обставин у кримінальній справі, спрямувати та визначати діяльність слідчого, прокурора, оскаржити їх дії чи бездіяльність, зобов’язати здійснювати слідчі дії та виконувати вимоги законодавства України.

Потерпілий виступає самостійним суб’єктом у кримінальному провадженні, тому саме від його дій та якості реалізації законних прав (надання доказів, клопотань, участь у проведенні слідчих (розшукових) дій) залежить ефективність досудового розслідування та судового провадження. Саме через це процесуальні права, передбачені КПК України, повинні бути реалізовані потерпілим та його адвокатом у повному обсязі та максимально якісно.

Фізичну особу, яка у кримінальному провадженні має статус потерпілого, представляє захисник (адвокат).

Представником юридичної особи, яка є потерпілим, може бути її керівник, інша особа, уповноважена законом або установчими документами, працівник юридичної особи за довіреністю, а також особа, яка має право бути захисником у кримінальному провадженні (адвокат).

Представник користується процесуальними правами потерпілого, інтереси якого він представляє, крім процесуальних прав, реалізація яких здійснюється безпосередньо потерпілим і не може бути доручена представнику.

Таким чином, адвокат, як представник потерпілого, має такі ж самі права, як і потерпілий, за винятком конкретних прав, тому може займатися веденням кримінальної справи самостійно у повному обсязі, діючи відповідно до узгодженої заздалегідь з Клієнтом правової позиції.

Особиста практика представника інтересів потерпілого показала свою результативність та необхідність участі у кримінальному провадженні з огляду на наступне:

  1. Мало хто у своєму повсякденному житті стикався з кримінальними справами і мало хто володіє необхідними знаннями в галузі даного законодавства (Кримінальний кодекс України, Кримінальний процесуальний кодекс України, Закони України, судова практика).
  2. Потерпілий чітко усвідомлює повноту картини та суть справи – фактичні та юридичні дії, кінцевий результат. Йому ніхто із сторонніх осіб, особливо із зацікавлених, не зможе нав’язати план дій, показання, які можуть зіграти проти нього.
  3. Потерпілий приймає участь тільки в необхідних слідчих (розшукових) діях. Решту робить його адвокат: складає план, збирає докази, встановлює свідків, проводить їх опитування, витребовує документи, складає та подає клопотання, скарги, заяви, запити, подає цивільний позов, комунікує з органами досудового розслідування, прокурором, суддями, експертами, виконує інші завдання..
  4. Всі перемовини з підозрюваним, обвинуваченим веде саме адвокат, тому в потерпілого відсутня необхідність особисто спілкуватися з кривдником чи з його адвокатом.
  5. На будь-якій стадії провадження Ви отримуєте професійну правову допомогу та знаходитесь пліч о пліч з людиною, яка вас захищає, представляє Ваші інтереси та діє виключно на Вашій стороні.
  6. Усі витрати, які Ви понесли у зв’язку із кримінальним провадженням, у тому числі витрати на правову допомогу, стягуються з засудженого.

Чим швидше до справи вступить адвокат, тим краще. Тому, якщо було вчинено кримінальне правопорушення, яким Вам було заподіяно шкоду, невідкладно треба звернутися за правовою допомогою до кваліфікованого адвоката та надати йому всю інформацію стосовно відомих Вам обставин справи та усі наявні документи.

Чим швидше Ви звернетесь до адвоката, тим краще для Вас. На практиці нерідко трапляються випадки, коли одразу після вчинення злочину, на місце правопорушення швидше за поліцію приїздить саме адвокат і саме швидкість його реагування та прийняття важливих рішень, стають запорукою успіху справи.

Наприклад, товар вивозиться на підставі підроблених документів, але є великі шанси запобігти цьому. Або так звані «рейдерські захоплення» підприємств, коли роль адвоката у подібних ситуаціях надзвичайно важлива.

До того ж, адвокат так само може вступити до справи на стадії судового розгляду або ж виконувати окремі доручення Клієнта (підготувати цивільний позов, клопотання, взяти участь в одному судовому засіданні під час допиту підозрюваного, обвинуваченого)

Відеолекції

Scroll to Top