Свідком у кримінальному провадженні є фізична особа, якій відомі або можуть бути відомі обставини, що підлягають доказуванню під час кримінального провадження, і яка викликана для давання показань.
Таким чином, виходячи з ознак свідка, можна встановити, як орган досудового розслідування визначає чи є людина свідком, чи ні, а саме: чи відомі йому обставини, які підлягають доведенню, чи ні.
Є категорії осіб, які не можуть бути допитані як свідки, наприклад, адвокати, нотаріуси, медичні працівники, священнослужителі, журналісти стосовно інформації, яка віднесена до професійної таємниці, конфіденційної інформації та інші особи, прямо вказані у законі.
Кримінальним процесуальним кодексом України прямо передбачено, що особа викликається до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду шляхом вручення повістки про виклик, надсилання її поштою, електронною поштою або факсом, здійснення виклику по телефону або телеграмою.
Як правило, для виклику свідків вручаються повістки, щоб у особи, яка викликає на допит, залишилися відповідні підтвердження в матеріалах справи про такий виклик.
На виклики по телефону, як правило, свідки реагують негативно, оскільки не ясно, хто телефонує, чи працює він в даному правоохоронному органі, стосовно якого питання необхідно дати показання і як бути з роботою, покинути яку на час проведення допиту без повістки неможливо.
Виклик на допит не може бути раніше ніж за три дні до дня явки на допит.
Ні в якому разі не беріть більше однієї повістки за один раз. Часто слідчий або оперативні співробітники вручають відразу декілька повісток на різні дати, що законом взагалі не передбачено.
Моя рекомендація всім, кого викликають або можуть викликати на допит – скористатися послугами адвоката, хоча б для отримання усної консультації перед допитом.
Якщо Ви знаєте, що Вас можуть викликати на допит у кримінальному провадженні – зверніться до адвоката якомога раніше, щоб підготуватися до можливого виклика і спокійно до цього поставитися.
Якщо ж виклик на допит в якості свідка надійшов і на допит необхідно з’явитися через три-чотири дні – не затягуйте з вибором часу для зустрічі з адвокатом, зв’яжіться та отримаєте всю необхідну правову допомогу у нього, запитайте все, що Вас турбує і цікавить, запишіть всю отриману інформацію, якщо боїтеся забути її.
Далі Вам необхідно визначитися – йти на допит самостійно або ж разом з адвокатом. У будь-якому випадку, Вам необхідно заздалегідь підготувати проект Ваших показань і бути готовим давати відповіді, якщо Ви хочете відповідати, або ж скористатися статтею 63 Конституції України, відмовившись від дачі показань щодо себе, близьких родичів. Але варто пам’ятати, що у відповіді не на кожне можливе запитання слідчого, Ви можете послатися на ст. 63 Конституції України, так як можуть бути питання, які не мають відношення до Вас особисто і Ваших родичів (більш докладну консультацію з цього питання можна отримати зв’язавшись зі мною).
Допит проводиться за місцем проведення досудового розслідування, наприклад, у відділенні поліції або ж в іншому місці, якщо свідок погоджується на те, або ж, наприклад, за місцем роботи свідка.
Якщо ж на допит викликають до суду – то за місцезнаходженням суду, де проходить судове засідання.
Без перерви допит може йти не більше двох годин поспіль і не більше восьми годин на день.
Питання, як давати свідчення – власноруч або під запис на досудовому слідстві вирішувати виключно Вам, адвокат роз’яснить всі «за» і «проти».
Можливо таке, що допит на стадії досудового розслідування буде фіксуватися за допомогою відеокамери. У такому випадку правила поведінки спочатку роз’яснить адвокат, а потім, безпосередньо перед самим допитом, про це оголосить слідчий, прокурор або оперативний співробітник, якщо йому доручено провести допит.
Я, як адвокат свідка, неодноразово брав участь у допитах свідків, маю теоретичну підготовку і практику у кримінальних справах, тому знаю тонкощі і тактику допиту різних категорій осіб, знаю, що може ховатися за низкою запитань, на які питання можна рекомендувати відповідь «не пам’ятаю чи забув», а на які відповідати чітко і однозначно.
Більш того, допит з адвокатом майже завжди проходить в суворій відповідності до норм процесуального законодавства, так як адвокат контролює формальне і неформальне спілкування слідчого зі свідком, не даючи можливості тиснути на свідка, використовуючи для цього свої прийоми і пастки.
Також не варто забувати про те, що адвокат, як правило, може або записати весь процес допиту, або скористатися іншими способами збереження інформації, яку Ви дали на допиті і при наступних викликах йому простіше буде орієнтуватися в питаннях, відповідях, їх смисловим навантаженням.
Як свідка Вас можуть викликати на одночасний допит двох чи більше допитаних раніше осіб для з’ясування причин розбіжностей в показаннях. В такому випадку Ваш первинний допит є обов’язковим перед одночасним допитом двох і більше осіб, але слідчі можуть зробити це в один день, викликавши і допитавши Вас, припустимо, за 30 хвилин, після чого відразу ж провести одночасний допит.
Бувають часто випадки, коли особу викликають на допит в якості свідка, а через якийсь час після збору інформації, доказів, ту ж особу викликають для вручення повідомлення про підозру і проведення допиту вже в іншому процесуальному статусі.
Якщо є обґрунтовані ризики того, що такий варіант розвитку подій з великою вірогідністю може очікувати і Вас, негайно необхідно забезпечити себе надійним захистом, доказами, інформацією і провести ряд інших заходів для запобігання таких можливих негативних наслідків.
При допиті ж як свідка, аби попередити такий розвиток ситуації в майбутньому, необхідно підійти з усією серйозністю і правильно вибудувати лінію захисту завчасно.
Є і класичні ситуації, при яких зміна процесуального статусу зі свідка на підозрюваного/обвинуваченого є неможливою, оскільки Ви є єдиним свідком у справі та/або ніяких протиправних дій не вчиняли.
Якщо виникла необхідність отримати кваліфіковану допомогу адвоката – звертайтеся, відповім на всі Ваші запитання.