Судові спори з питань нерухомості

В основному, виникають суперечки після набуття у власність нерухомості (квартири, будинку, кімнати) і пред’явлення претензій попередніми господарями.

Такі претензії можливі при наявності низки факторів, безпосередньо пов’язаних з порушенням прав і інтересів колишніх власників, а також порушенням вимог законодавства.

Найбільш поширені спори пов’язані з тим, що власників позбавили нерухомості незаконним способом на підставі, наприклад, підроблених документів, незаконних рішень судів, отриманих обманом доручень, порушення прав неповнолітніх осіб, або тих, хто перебував у місцях позбавлення волі, закордоном.

Права можуть бути порушені як власників (при наявності реєстрації за ними права власності), так і як наймачів (користувачів), коли вони були зареєстровані в службовій, відомчій квартирі і не були учасниками приватизації.

У зв’язку з тим, що кожна ситуація індивідуальна, спосіб захисту прав власників є індивідуальним.

Бувають і випадки, коли між собою сперечаються і судяться покупець і продавець, з причини дефектів у квартирі, порушень умов угоди, або щодо взаєморозрахунків.

Найбільш поширеними спорами є:

  • витребування нерухомості з чужого володіння;
  • визнання угоди недійсною і реституція (застосування правових наслідків недійсного правочину);
  • стягнення грошей;
  • відшкодування збитку (матеріального і морального);
  • спори про іпотеку – звернення стягнення на квартиру різними способами;
  • переведення прав і обов’язків покупця на іншу особу;
  • визнання недійсним свідоцтва про спадкування за законом;
  • спори між подружжям про укладені угоди (договору про поділ майна);
  • зобов’язання підписати документи, провести певні дії;
  • і інші…

Будь-якого судового розгляду, звичайно, можна уникнути, але в питаннях спорів з нерухомості досягти компромісу практично неможливо, так як кожна з сторін бажає залишитися при своїх інтересах – одна не втратити гроші або квартиру, друга сторона – повернути собі квартиру.

На початковому етапі, є можливість укладення мирової угоди між сторонами, при необхідності проведення переговорів.

Якщо ж судового спору не уникнути, починаємо ґрунтовну підготовку – складаємо план дій, збираємо докази, шукаємо прецеденти, формуємо процесуальні документи.

 

Завдання адвоката – вирішити суперечку Клієнта в максимально короткі терміни, зробивши при цьому все ефективно, в повному обсязі, зібравши докази, і представивши їх у суді.

Але на тривалість судового розгляду впливають безліч чинників, таких як: позиція опонента щодо затягування процесу, необхідність провести експертизи, зібрати всі необхідні докази, провести допит свідків. До того ж, впливає і зайнятість судді (відпустка, відрядження, хвороба, розгляд кримінальних і невідкладних справ).

У спорах по нерухомості, розраховувати на термін менше ніж 6 місяців не варто.

Є сформовані правові позиції Верховного суду, Верховного суду України, які відповідають на питання правильності застосування норм права, тобто, як правильно вирішувати спір у конкретному випадку.

Якщо спір підпадає під сформовану практику, успішність справи велика, але дати 100% гарантію жоден адвокат не зможе, оскільки є ряд факторів, на які вплинути неможливо. Також, необхідно враховувати правильність вибору способів захисту прав, обсяг доказів та їх значення для справи.

За час своєї діяльності я вів справи Клієнтів, чиї права та інтереси були порушені, і ми домоглися повернення житла, проводили примусове виселення мешканців, я відстоював їхні права перед пред’явленими зустрічними позовними вимогами, проводив їх захист у кримінальних процесах.

Також, представляв інтереси осіб, які прозоро придбали квартири, але до них в подальшому були пред’явлені позовні вимоги від колишніх власників, банків, третіх осіб.

Таким чином, за допомогою до мене, як до адвоката можуть звернутися фізичні та юридичні особи, яким необхідний юридичний захист у спорах з нерухомістю.

 

Час і швидкість реакції у спорах з питань нерухомості важливі, оскільки нерухомість можуть перепродати, оформити іпотеку, вчинити інші дії. Деколи дуже важливо день у день накласти арешт на квартиру з допомогою суду, щоб не допустити негативних наслідків, які в майбутньому необхідно буде визнати недійсними або якось по-іншому їх оскаржити.

Якщо отримана перша інформація про те, що може бути судовий спір в майбутньому, або якісь претензії виникли у третіх осіб – необхідно негайно звернутися за допомогою до адвоката, щоб відразу оцінити ситуацію, здійснити перші кроки щодо запобігання ризиків. Є випадки, коли поспіх не призводить ні до чого хорошого, оскільки, що б не робилося передчасно з нерухомістю (незаконно / відповідно до закону) в майбутньому – нікчемне.  Але ставитися до цього халатно і не робити на ранніх етапах ніяких дій – теж не є правильним.

 Юридичні питання, пов’язані нерухомістю – це один з основних видів моєї адвокатської діяльності.

 Протягом більше 10 років я займаюся такими питаннями, аналізую зміни в законодавстві, судовій практиці, правила оформлення нерухомості, тому зможу допомогти у вирішенні спорів з питань нерухомості.

Відео консультації

з юридичних питань щодо нерухомості:
Scroll to Top