Арешт, заборона на відчуження, іпотека – фактори, які не дозволять розпоряджатися нерухомістю.
Про всі наявні обтяження повинен обов’язково знати власник, так як рішенням органу державної влади обмежуються права особи на розпорядження майном.
На практиці часто виникають випадки, коли власник, спадкоємець, родич стикаються з наявністю арештів на квартири, будинки, коли ні вони, ні близькі родичі не знали про них і знати не могли, але такий арешт був у реєстрі.
Це могло бути спричинено наступними подіями:
- помилкове накладення арешту судом, виконавчою службою, реєстратором (неправильне зазначення номера квартири);
- накладення арештів постановою державного виконавця (штрафи за порушення ПДР, виконання рішення суду по стягненню боргів за комунальні послуги…);
- ухвала суду про накладення арешту з майнового спору, та інші.
Арешт, обтяження, заборона, і інші обмеження прав власності можуть бути зняті в передбаченому законом порядку.
В залежності від того, хто наклав арешт, коли це було, на якій стадії знаходяться правовідносини, що стало підставою для накладення арешту. Можна дати точну відповідь яким чином його зняти, що для цього потрібно, і скільки часу це займає.
На практиці, арешт може бути знятий державним виконавцям в цей же день, а може тривати місяцями, якщо мова йде про оскарження дій, або ж про судовий розгляд, якщо без нього не обійтись.
Щоб точно дати відповідь на таке питання, необхідно добре його вивчити.
Так, як правило, Клієнти звертаються з питаннями зняття арешту, тобто просто провести таку процедуру без їх участі, оскільки у кожного є свої справи, робота, і мало хто хоче вивчати це питання досконально.
Від Клієнта вимагається надати всю інформацію з документами щодо правовідносин, за яким був накладений арешт, після чого Клієнт уповноважує адвоката на ведення його справи, підписавши відповідний договір щодо надання правових послуг або ж, видає довіреність на представлення його інтересів. Далі, адвокат діє самостійно, домагаючись бажаного результату.
Випадків накладення арештів помилково або ж безпідставно безліч, пов’язано це як з людським фактором, так і з незаконними діями посадових осіб.
Якщо є фактор помилки, завжди усунення займає невеликий проміжок часу. Але бувають випадки, коли справу знищено, або не можуть її знайти, тоді неможливо зняти арешт, навіть помилковий без рішення суду. В такому випадку, час зняття збільшується і механізм ускладнюється.
Накладені безпідставно арешти знімаються, як правило, за вмотивованою заявою з зазначенням відсутності підстав, доказів з цього приводу, або ж у процедурі оскарження такого рішення.
У будь-якому випадку, якщо є рішення органів влади, які безпосередньо порушують права власників на розпорядження нерухомістю, накладені незаконно, їх необхідно скасовувати максимально швидко.
Так, якщо права власника були порушені, він має право, як на компенсацію йому шкоди від незаконних дій органів державної влади, так і на понесені судові витрати.
На практиці, у мене були випадки відшкодування збитків (моральних, матеріальних) і судових витрат, але для цього необхідно добре підготуватися, зібрати належні докази, що підтверджують заподіяння майнової шкоди. Домогтися позитивного рішення в суді без доказів заподіяння шкоди практично неможливо.
Виступаючи адвокатом кредитора, вживаємо всіх заходів щодо виконання зобов’язань боржника в майбутньому, в тому числі, накладаємо арешт на нерухомість. В майбутньому, у боржника з’являється гостра потреба його зняти через ряд причин, у тому числі, пов’язаних з небажанням виконувати зобов’язання за рішенням суду чи іншим документом, на що необхідно правильно реагувати.
На даній стадії, надаю юридичну допомогу кредиторам з метою забезпечення виконання зобов’язання у майбутньому, в тому числі, за рахунок реалізації нерухомості, яка знаходиться в арешті, щоб права кредитора були захищені належним чином. Беру участь у всіх засіданнях, подаю заперечення проти зняття арешту, також вимагаю компенсацію всіх судових витрат.