За чинним законодавством (ЗУ «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування»), при покупці нерухомості покупцеві необхідно сплатити до ПФУ 1% збір від суми угоди, за винятком випадків, якщо він купує житло вперше.
З моменту прийняття цього закону ПФУ так і не створив базу осіб, які володіють нерухомістю, щоб визначити чи є він платником такого збору чи ні, що не є дивним, адже багато громадян купують житло вперше і безпідставно сплачують гроші безпосередньо в ПФУ і потім їх не повертають.
Сума збору в ПФУ може варіюватися від пару сотень гривень до десятків тисяч. Якщо в першому випадку сума не є значною, то в інших, коли вартість житла є суттєвою, безпідставно «дарувати» гроші пенсійному фонду, з моєї точки зору, є неправильним. Назад від ПФУ в своїх інтересах в майбутньому можна не дочекатися зовсім нічого, тим більше якщо Ви не зобов’язані сплачувати 1%.
На жаль, здійснити угоду у нотаріуса без сплати 1% в ПФУ не представляється можливим з практичної точки зору (в теорії можливо все).
Механізм подальшого повернення коштів з ПФУ наступний:
– зберігаємо всі квитанції про оплату 1% в ПФУ;
– готуємо запити на ПФУ щодо надання інформації і прохання повернути безпідставно отримані гроші (відразу попереджаємо про те, що в іншому випадку будемо змушені звернутися до суду за захистом своїх прав з компенсацією судових витрат);
– отримуємо інформацію з реєстрів (електронні та паперові шляхом запитів) щодо володіння Вами майном до угоди;
– готуємо і подаємо адміністративний позов з проханням розглянути справу в спрощеному порядку (з викликом або без виклику сторін – як захоче Клієнт);
– отримуємо рішення, що набрали законної сили (процедура апеляційного оскарження буде чи ні – буде відомо додатково) і подаємо його на виконання (або ПФУ добровільно його виконує).
Адвокат зможе виконати процедуру повернення коштів без Вашої участі.
Від Вас – підписати договір з адвокатом.
Від Адвоката – виконати доручення максимально швидко і домогтися виконання рішення суду (повернення на Ваш рахунок грошових коштів і компенсації судових витрат).
Кожен самостійно визначає необхідність ініціювання такого процесу. Наша позиція зводиться до дотримання законів усіма державними органами.
Як забрати щось у громадянина, так ПФУ або податкова в «чергу стають». Але якщо є правила поведінки, забезпечення яких не може гарантувати Держава в особі ПФУ, то необхідно відстоювати свої права, компенсувати в повному обсязі понесені судові витрати і схиляти Державу до врегулювання цих правовідносин.
Моя порада – отримувати через суд безпідставно отримані грошові кошти з компенсацією судових витрат.