Встановлення (скасування) факту батьківства

Встановлення факту батьківства за наявності спору, як і скасування такого факту можливі тільки в судовому порядку за наявності відповідних доказів, і з дотриманням вимог чинного законодавства України. 

До того ж, мова йде саме про встановлення факту біологічного батьківства в випадках:

  • наявності підстав походження дитини від певної особи;
  • смерті фактичного батька дитини до народження дитини.

Протилежною процедурі встановлення батьківства є процедура скасування батьківства в разі, коли батькові стала відома інформація, що він насправді не доводиться біологічним батьком дитини (така процедура можлива після народження дитини і до досягнення нею повноліття, та неможлива, якщо дитина померла). 

Позов про визнання батьківства може бути пред’явлений матір’ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.  Також позов може бути пред’явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.  Приймається позов про визнання батьківства тільки за наявності запису про батька дитини у Книзі реєстрації народжень. вчинено відповідно до ч. 1 ст.  135 Сімейного кодексу України (зі слів матері).

Процес встановлення (скасування) факту батьківства являє собою:

  • досудову підготовку (підготовка правової позиції, збір доказів, підготовка документів для подачі їх до суду: позовну заяву, клопотання, заяви);
  • судовий процес, в ході якого найчастіше призначається судово-генетична експертиза, проведення якої також вимагає часу в силу завантаженості експертних установ.

  Важливим доказом буде судово-генетична експертиза, яка дасть чіткі відповіді на питання, поставлені судом. Саме від неї буде залежати на 99% результат справи.  У ній беруть участь 3 особи – позивач, відповідач і дитина.  Забір біологічного матеріалу проводиться одночасно в місці проведення експертизи. 

На практиці зустрічалися випадки ухилення від проведення експертизи відповідачем, за підсумками розгляду справи виносилося рішення на користь позивача, оскільки будь-яке ухилення від проведення такої експертизи розглядається судом за фактом на користь позивача. 

Траплялися випадки визнання позову до призначення експертизи, при якому відповідач чітко запевняв, що визнає позов і розуміє всі наслідки , пов’язані з визнанням позову. 

Результатом судового процесу про встановлення (скасування) факту батьківства є отримання відповідного судового рішення і внесення змін до актового запису на його підставі.

 Спочатку всі судові витрати покладаються на позивача, який починаючи судовий процес, попередньо розуміє  вартість таких витрат.

  Зокрема позивачеві необхідно буде оплатити проведення судово-генетичної експертизи та відшкодувати витрати за проїзд до місця її проведення, сплатити судовий збір, послуги адвоката (якщо він ними користується). 

Якщо суд прийняв рішення на користь позивача, всі понесені судові витрати покладаються на відповідача. 

Участь адвоката в суперечці щодо встановлення факту батьківства є важливим аспектом,  оскільки результат справи впливає не тільки на сторону процесу, а й на дитину, котра в силу віку не може самостійно приймати рішення щодо своїх дій .  Тому звернення до адвоката за комплексним наданням роз’яснень у справі в суді до винесення рішення суду є необхідним.

В ряді випадків, Клієнти звертаються за допомогою і просять скласти пакет документів для подачі позову в суд : позовну заяву, письмове опитування, клопотання про витребування доказів, призначення експертизи, адвокатські запити. 

В окремих випадках Клієнти звертаються з проханням супроводжувати в ході проведення генетичної експертизи, або провести переговори з протилежною стороною. 

Клієнти звертаються проханнями надати правові послуги відповідачам після отримання документів з суду: позову про встановлення (скасування) факту батьківства, ухвали про відкриття провадження у справі, судової повістки. 

Перше питання, на яке необхідно чесно відповісти, в першу чергу, собі – «чия дитина»?  А далі вже займатися всіма іншими юридичними питаннями.  Головне для обох сторін – встановити істину, яку можливо досягти, тільки провівши експертизу. 

При необґрунтованому позові, з позивача стягуються понесені судові витрати (гонорар адвокатів, поштові витрати, проїзд тощо.).

Сімейні спори:

Відеолекції

Scroll to Top