Позбавлення батьківських прав або їх відновлення можливо тільки в судовому порядку при наявності достатніх підстав, доказів із дотриманням тонкощів громадянського процесу.
Судовий процес, як з боку матері, так і з боку батька трудомісткий та складний, що вимагає максимальних зусиль для досягнення результату і складається з наступних етапів:
– вибору підстав позову, підготовка плану дій і збору доказів (письмових, електронних, пошук і опитування свідків), які безпосередньо підтверджують підстави позову і будуть достатніми для його задоволення;
– підготовка пакету документів для подачі позову в суд (позовну заяву, клопотання, за-явища, письмове опитування);
– підготовка процесуальних документів, необхідних для підтримки правової пози-ції і заперечень на позицію опонента (відгук, відповідь на відгук, заперечення, заяви, клопотання);
– участь в судових засіданнях;
– перегляд заочного рішення (при необхідності);
– апеляційне і касаційне оскарження (при необхідності);
– виконання рішення суду.
У зв’язку з вищевикладеної інформацією, самостійно пройти такий шлях без юридичної підтримки та домогтися результату досить важко.
Сімейним кодексом України чітко визначено підстави для позбавлення батьківських прав і передбачені в ст. 164 такого Кодексу.
Так, мати чи батько можуть бути позбавлені батьківських прав, у тому випадки, якщо він, вона:
– не забрали дитину з пологового будинку або ж з іншого закладу охорони здоров’я без поважної причини і протягом 6 місяців не проявили по відношенню до нього батьківського піклування;
– ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини і / або забезпечення здобуття повної загальної середньої освіти;
– жорстоке поводження з дитиною;
– є хронічними алкоголіками або наркоманами;
– вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;
– засуджені за вчинення умисного кримінального злочину щодо дитини.
Під кожну підставу для позбавлення батьківських прав є свої докази, збором яких, як правило, займається адвокат.
На першій консультації адвокат зможе оцінити перспективу звернення до суду з таким позовом і підкаже, керуючись практикою і власним досвідом, чи вийде з таким пакетом доказів позбавити батьківських прав.
Реакція відповідача на поданий позов про позбавлення батьківських прав має вагоме значення для подальшого розгляду справи по суті.
Для одних відповідачів – це не питання, на яке варто звертати увагу, оскільки по відношенню до нього дійсно є всі підстави і докази для позбавлення батьківських прав.
Для інших відповідачів позбавлення батьківських прав викликає масу обурень і відразу ж з’являється позиція в суді про невизнання позову, подача зустрічного позову з вимогами, заяви в службу у справах дітей, листи, покупка одягу, речей.
Також є категорія відповідачів, які проживають в інших країнах або ж їх місцезнаходження (як на території України або інших країн) не відомо. В такому випадку потрібен інший підхід щодо ведення таких справ.
Таким чином, позиція відповідача у даній справі має істотне значення, тому до початку роботи по конкретній справі, позицію необхідно зрозуміти і передбачити всі можливі дії відповідача.
Часто клієнти ще при першому зверненні по телефону задають такі питання, тому що чули, що позбавити батьківських прав практично неможливо.
На практиці така категорія справ досить складна, суди ставляться до цієї категорії справ з особливою пильністю, оскільки питання стосується майбутнього, як дитину, так і батька. З огляду на це детально аналізуються докази, позиція відповідача, висновок служби у справах дітей та приймається рішення.
При наявності підстав для позбавлення батьківських прав суд прийме рішення про задоволення позову.
Якщо з рішенням суду Ви будете не згодні (не задовольнив позов) – тоді таке рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Чітко регламентовано в ст. 166 Сімейного кодексу України, що особа, позбавлена батьківських прав:
1) втрачає особисті немайнові права на дитину і звільняється від обов’язків щодо її виховання;
2) перестає бути законним представником дитини;
3) втрачає права на пільги та державну допомогу, що надаються сім’ям з дітьми;
4) не може бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником;
5) не може одержати в майбутньому тих майнових прав, пов’язаних із батьківством, які вона могла б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадщину);
6) втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною.
Така можливість є і робиться це тільки через суд.
Враховується, в такій категорії справ наскільки була змінена поведінка особи, позбавленого батьківських прав і обставини, які були раніше для позбавлення батьківських прав.
В цьому випадку подається позов про поновлення батьківських прав, де вказуються причини для відновлення прав, докази, що підтверджують це і обґрунтування стосується інтересів дитини на даний момент.
Прямо передбачені підстави, при яких відновити права на усиновлення дитини неможливо (якщо його не скасовано або не визнане судом недійсним), а також, якщо дитина досягла повноліття.
Роль адвоката в будь-якому сімейному суперечці важлива, оскільки помилки, які можуть бути допущені учасником процесу через незнання можуть мати наслідки не тільки для сторони, але і для дитини. Саме тому рекомендую звертатися за комплексним веденням справи в суді до винесення рішення суду.
У ряді випадків клієнти звертаються за допомогою і просять скласти пакет документів для подачі позову в суд (позовну заяву, письмове опитування, клопотання про витребування доказів, адвокатські запити).
Клієнти звертаються з проханнями надати правові послуги відповідачам після отримання документів з суду – позову про позбавлення батьківських прав, ухвали про відкриття провадження у справі, судової повістки.
На моїй практиці безліч поданих позовів були надуманими, безпідставними, мали свою мету – залякати відповідача, схилити його до якихось дій по виплаті аліментів в більшому розмірі, покупці квартири, машин, відкриття депозитних рахунків на дитину і ряд інших вимог.
При веденні справ на стороні відповідача завжди приділяю багато часу збору доказів, оскарженню поданих доказів позивачем, його позиції, витребуванню документів про позивача. Завжди вказую вимогу про відшкодування витрат, понесених відповідачем, судовий збір, гонорар адвоката, послуги пошти та інші.