В умовах карантину дедалі поширеними стає питання з приводу виконання судових рішень, зокрема, з приводу зупинення, відстрочення виконання, звільнення від відповідальності у разі невиконання рішення суду.
Авжеж таке питання виникає і у ситуаціях, пов’язаних із шлюбно-сімейними відносинами між людьми.
Сьогодні досить актуальним є питання виконання судового рішення щодо участі одного з батьків, який проживає окремо від дитини, у її вихованні, зокрема у зв’язку із встановленням на території України карантину відповідною Постановою Кабінету Міністрів України.
Найбільш поширеними питаннями є:
- Чи потрібно виконувати судове рішення щодо участі одного із батьків у вихованні дитини в період карантину?
- Чи може один з батьків, з яким дитина проживає, не віддавати дитину для побачень з іншим з батьків, тобто не виконувати судове рішення у зв’язку із встановленням карантину?
- Яка відповідальність може погрожувати одному з батьків, з яким проживає дитина, та який зобов’язаний виконувати судове рішення, у разі його невиконання під час карантину?
- Чи можна зупинити виконання судового рішення щодо участі одного із батьків у вихованні дитини на час карантину або змінити його порядок та спосіб виконання?
- Чи можуть позбавити батьківських прав одного з батьків, з яким проживає дитина, та який зобов’язаний виконувати судове рішення?
- Як діяти, якщо батькам не вдалось мирно врегулювати дане питання?
Першочергово варто наголосити увагу на тому, що на законодавчому рівні у зв’язку із впровадженням карантину не було внесено жодних змін з приводу виконання судових рішень щодо участі одного із батьків у вихованні дитини, тобто не було скасовано обов’язку у виконанні такого рішення суду, що не звільняє одного з батьків у його виконанні.
Тож розглянемо, як все ж таки діяти за таких умов, що робити із виконанням судового рішення, та які можуть бути правові наслідки у зв’язку із його невиконанням.
Якщо між батьками виникає спір щодо участі одного із батьків у вихованні дитини, то він вирішується у судовому порядку шляхом встановлення відповідного графіку та місця зустрічей з дитиною. Таке судове рішення, як і будь-яке інше, є обов’язковим для виконання на всій території України, а його невиконання тягне за собою можливість притягнення до кримінальної відповідальності.
Існує два шляхи виконання судового рішення:
- Добровільний;
- Примусовий (за допомогою органів державної виконавчої служби або приватних виконавців).
Якщо судове рішення виконується Вами добровільно без жодних порушень, побачення з дитиною відбувається згідно із встановленим у рішенні графіком, авжеж жодних проблем і конфліктів виникати не повинно. В такому випадку найбільш негативним наслідком, до якого може дійти інша сторона, це звернутись до державної виконавчої служби із відповідною Заявою про примусове виконання судового рішення. Тоді контроль за його виконанням в повному обсязі буде здійснюватися з боку Держави в особі відповідного відділу державної виконавчої служби у відповідності до вимог чинного законодавства України.
В разі ж, якщо судове рішення від самого початку виконується через державну виконавчу службу, то виконавча служба одразу здійснює відповідний контроль за виконанням судового рішення в межах своїх повноважень.
Коли судове рішення виконується в примусовому порядку, то у порядку встановленому ЗУ «Про виконавче провадження» до боржника (тобто того з батьків, з ким проживає дитини і, хто повинен виконувати відповідне судове рішення) можуть бути застосовані певні санкції за невиконання рішення суду, а саме:
- накладення першого штрафу у розмірі 1700, 00 грн.;
- повторне накладення штрафу у розмірі 3400, 00 грн. та ініціювання питання щодо наявності підстав для притягнення до кримінальної відповідальності за невиконання судового рішення.
Зазвичай, побачення з дитиною являє собою різні форми спілкування і проведення часу із дитиною тим із батьків, хто проживає окремо від неї, а саме: відвідування одного з батьків, ночівля, відвідування разом із дитиною навчальних та дитячих розважальних закладів, кінотеатрів, театрів, спортивних секцій та інші види і форми проведення часу, які сприяють гармонійному розвитку дитини, мають позитивний вплив на її фізичний та психічний стан.
В умовах же карантину на рівні Держави, на рівні органів місцевого самоврядування були запроваджені певні обмеження у повсякденне життя, зокрема щодо пересування громадським транспортом, перебування на вулицях, у скверах, парках, дитячих та спортивних майданчиках, інших громадських місцях, різних закладах.
Тобто, незважаючи на те, що фактично на законодавчому рівні не було врегульовано питання з приводу зупинення виконання судових рішень, зміни порядку їх виконання, звільнення від відповідальності за їх невиконання, але фактично були встановлені у зв’язку із запровадженням карантину правила, які унеможливлюють забезпечення побачення із дитиною за графіком, встановленим відповідним судовим рішенням, а судове рішення в свою чергу не виконується з причин, що об’єктивно не залежать від того з батьків, хто повинен його виконувати.
Рішення ж суду може і повинно виконуватись, навіть, в умовах карантину, але таким чином, щоб в першу чергу це відповідало інтересам дитини, не наносило шкоди ані дитині, ані нікому іншому та не порушувало інші вимоги чинного законодавства.
Завжди слід пам’ятати, що інтереси дитини – понад усе, а забезпечення побачення з дитиною в умовах карантину має відбуватись із дотриманням Правил карантину.
Крім того, не слід забувати про дистанційні комунікації, Інтернет-ресурси, за допомогою яких на разі існують усі сфери життєдіяльності, адже впровадження карантину ніяк не свідчить про обмеження спілкування із дитиною.
Підсумовуючи все викладене, можна зазначити, що найбільш оптимальним варіантом вирішення питання визначення графіку побачень з дитиною під час карантину є мирне врегулювання ситуації, що вимушено склалась у державі, та пошук компромісних шляхів організації побачень із дитиною.
Пам’ятайте в першу чергу не про свій внутрішній конфлікт на фоні шлюбно-сімейних відносин, а про свою дитину та її інтереси, які мають бути максимально дотримані та забезпечені з боку її батьків, більше того в нинішній ситуації, коли на разі на першому плані у всіх знаходиться саме здоров’я, а в даній ситуації здоров’я дитини, про що першочергово необхідно турбуватися.
У разі, якщо у Вас залишились запитання, Ви можете додатково звертатись до нас.