Відповідно до Сімейного кодексу України, шлюб – це сімейний союз між чоловіком та жінкою, який зареєстрований в державних органах реєстрації актів цивільного стану в порядку установленим Законом .
Однак, як і будь-яка угода або договір, шлюб також може бути визнаний фіктивним, за умов, якщо він був укладений між чоловіком і жінкою, у яких не було мети:
– створити сім’ю, проживати спільно, мати загальний побут;
– придбати взаємні права і обов’язки подружжя по відношенню один до одного.
Цілі укласти фіктивний шлюб можуть бути різними і, як правило, до таких відносяться:
– отримання дозвіл на проживання або громадянства;
– отримання віз в іноземних державах;
– висновок різних угод, договорів;
– отримання спадщини;
– отримання житлової площі та ін..
При визнання шлюбу в судовому порядку фіктивному стане питання щодо мети створення сім’ї.
Шлюб може бути визнаний фіктивним виключно за рішенням суду, яке було прийнято на підставі належних, допустимих, достовірних і достатніх доказів, і набрало чинності.
Дійти згоди другим шляхом між подружжям про те, що шлюб є фіктивним подавши документи в органи РАЦС неможливо.
Чоловік, дружина, інші особи, чиї права були порушені укладанням такого шлюбу, батьки, опікун, піклувальник дитини, прокурор, орган опіки та піклування (якщо мова йде про захист прав та інтересів дитини).
Визнають фіктивним шлюб і в випадках, коли вирішується питання про поділ спільно нажитого майна. Визнання шлюбу таким є альтернативною формою захисту або нападу, виступає подача такого позову.
Маючи досвід в даній категорії справ, регулярно аналізуючи актуальну судову практику, можу стверджувати, що для суддів дуже важливими є докази, якими буде обґрунтований позов, вони повинні бути переконливі за своїм змістом, адже в даному випадку мова йде про так званих доказів неправового характеру, і саме позивачеві необхідно довести, що:
– не було мети і бажання проживати разом;
– не було мети вести спільне господарство, мати загальний побут.
Це може бути підтверджено різними документами, наявністю інших фактичних відносин, покази свідків, особистими фотографіями та іншими доказами. Оскільки кожна справа має індивідуальний характер, то і докази в кожному випадки свої.
На сьогоднішній день законодавцем не передбачено ніякої відповідальності за укладення фіктивного шлюбу. Правові наслідки за укладання даного шлюбу, можуть бути пов’язані з майном і правами на нього.
При вінку перспектив судової справи адвокат відразу ж прораховує і ризики, котрі можуть бути у сторін після винесення рішення суду про визнання шлюбу фіктивним.
Також не варто забувати про судові витрати, які можуть бути стягнуті з відповідача (судовий збір і гонорар адвоката).
Особиста практика представництва інтересів Клієнта в справах про визнання шлюбу фіктивним свідчить про те, що дуже важливим з самого початку це зібрати всі необхідні докази на підтвердження правової позиції, на підставі яких грамотно складається позовна заява, змістовно, обґрунтовано, та аргументовано.
Робота адвоката ділиться на кілька можливих варіантів: підготовка документів (позов, заяви, клопотання та ін.) з проведенням консультації та представництво інтересів в суді «під ключ».
Рекомендую у справах про визнання шлюбу фіктивним скористатися послугами адвоката по веденню справи в комплексі, оскільки буде потрібно грамотно обґрунтувати позицію за позовом, провести допит свідків, відстояти доводи Клієнта, щоб на етапі першої інстанції досягти бажаного результату.