Складання шлюбного договору, переговори щодо узгодження умов

Шлюбний договір – це добровільна угода між чоловіком і жінкою, які планують вступати в шлюб або, які вже перебувають у шлюбі, яке визначає майнові права і обов’язки подружжя, в тому числі по відношенню один до одного, в період шлюбу і після його розірвання .

Сторони самостійно приймають рішення про укладення шлюбного договору і переслідують свою мету. Практика укладання шлюбних договорів в США, ЄС і ряді інших країн є нормою, тому часто з такими запитами до мене звертаються Клієнти іноземці.

В Україні ставлення до шлюбних договорів вкрай неоднозначне. Багато хто  вважає банально поганою прикметою одружуючись думати про поділ майна в майбутньому. Але ж мова не йде тільки про поділ спільно нажитого майна, а йде встановлення на майбутнє «правил гри», як в частині матеріальних об’єктів, так і нематеріальних. Часто наявність шлюбного договору може убезпечити другого з подружжя від боргових зобов’язань, чітко розмежувати порядок користування, розпорядження майном і правами на нього, врегулювати порядок спілкування з дітьми, аліментні зобов’язання і ряд інших.

Нижче наведені цілі, за якими Клієнти найчастіше укладають шлюбні договори (контракти) в Україні:

  1. Наявність у подружжя до укладення шлюбу особистої приватній власності, бізнесу, активів, вартість яких буде рости в майбутньому.
  2. Бажання до шлюбу розмежувати права на майно, яке придбається в майбутньому, і уникнути подальших будь-яких конфліктних ситуацій.
  3. Наявність кредитів або інших грошових зобов’язань, які необхідно обмежити від другого чоловіка.
  4. Виникнення у подружжя в період шлюбу виникає недовіри один до одного.

Шлюбний договір укладається в письмовій формі і в обов’язковому порядку повинен бути посвідчений у нотаріуса.

Якщо ж шлюбний договір нотаріально не посвідчений, то він є нікчемним і не має ніяких правових наслідків для сторін договору.

Тому,  якщо Ви підписали з чоловіком шлюбний договір в простій письмовій формі через незнання, майте на увазі, що він вважається нікчемним, так як порушена його форма укладання.

  1. До реєстрації шлюбу особами, які подали відповідну заяву про реєстрацію шлюбу. В такому випадку шлюбний договір вступає в законну силу в день реєстрацію шлюбу.
  2. Після фактичної реєстрації шлюбу подружжям. Тоді договір вступає в законну силу в день його нотаріального посвідчення.
  3.  

Як правило, в шлюбному договорі  особлива увага приділяється  саме суспільним взаємовідносин сторін, а умови договору прописуються таким чином, щоб сторони були захищені від виникнення в подальшому конфліктів дотичного того чи іншого майна.

Зокрема, в шлюбний договір можуть бути включені наступні умови:

– передача майна одного з подружжя, в користування на спільні потреби сім’ї;

– встановлення правового режиму майна, яке було подаровано їм у зв’язку реєстрацією  шлюбу;

– сторони можуть передбачити, що те чи інше майно є спільною частковою власністю або приватною власністю кожного з них;

– розподіл майна;

– порядок користування тим чи іншим майном, в тому числі з метою задовольнити їх спільні потреби, чи запити їх спільних дітей і / або інших осіб;

– порядок користування житлом, яке належить одному з подружжя і, в яке вселився другий з подружжя;

– порядок звільнення жилої площі в разі розірвання шлюбу;

– право проживання родичами в житловому приміщенні, яке належить одному з подружжя або є їхньою спільною сумісною власністю;

– умови матеріального утримання одним з подружжя другого.

У свою чергу в договорі не можуть бути прописані умови, які регулюють безпосередньо особисті сімейні відносини сторін, питання, що стосуються інтересів  їхніх дітей.

Послуги адвоката полягають в якісному проведенні переговорів між сторонами з метою вироблення та узгодження всіх умов договору, пошуку компромісу між подружжям, а також ж написання шлюбного договору (контракту) і при необхідності  контроль  підписання договору в нотаріуса.

Перший етап – зрозуміти вимоги до договору сторін або Клієнта (однієї з сторін). У кожного Клієнта свої індивідуальні запити до змісту договору, тому типових ситуацій практично ніколи не буває.

Другий  етап – проведення переговорів на предмет узгодження умов, пошуку компромісів, паритетних умов для обох сторін. При складанні шлюбного договору важливо приділити достатню увагу саме його умовами, які будуть поширюватися  на конкретну ситуацію, які належним чином врегулюють майнові взаємовідносини сторін.

Третій етап – складання самого договору виходячи з вимог, які пред’явили подружжя  і були узгоджені на ранніх етапах.

Четвертий етап – вичитування шлюбного договору і направлення до нотаріуса для підписання.

Якщо у Вас є складений шлюбний договір, Ви можете звернутися до мене за правничою допомогою в  редагуванні умов, внесення змін, надання консультацій по ньому.

Я, як адвокат з сімейних справах, по договірному праву, можу досить впевнено стверджувати, що укладання шлюбного договору, як і будь-якого іншого договору, передбачає трудомісткий процес, якому дійсно необхідно приділити належну увагу, адже більш  детальний опис умов договору з відповідністю до Вашої конкретної ситуації, позицією і побажаннями допоможе визначити порядок подальших дій в тій чи іншій ситуації (форс-мажор, настання певних умов).

Маючи  досвід у складанні шлюбних договорів допоможу Вам:

– оцінити позитивні і негативні сторони шлюбного договору конкретно під Вашу ситуацію;

– розповім, які умови повинні бути прописані шлюбному договорі, а які не можуть бути прописаними;

– проведу переговори, обговорення умов шлюбного договору між сторонами;

– пораджу, як грамотно сформулювати умови договору відповідно до Ваших побажань;

– допоможу скласти шлюбний договір або відредагувати його.

Сімейні спори:

Відеолекції

Scroll to Top