Розірвання шлюбу між громадянами України

Ви можете розірвати шлюб через органи РАЦС або через суд.

Розірвання шлюбу через органи реєстрації актів цивільного стану можливо в тому випадку, якщо подружжя немає спільних неповнолітніх дітей, і є взаємна згода подружжя на розірвання шлюбу. Водночас роль адвоката, в даному процесі, полягає в консультації можливих правових наслідків, зокрема, розподілі майна.

Також розірвати шлюб можна подавши спільну заяву подружжя, попередньо уклавши договір про участь в житті дитини, з ким буде проживати та розмір аліментів. На практиці це велика рідкість.У всіх інших випадках  шлюб розривається через суд. У цьому випадку завдання адвоката домогтися отримання рішення суду про розірвання шлюбу, пройшовши шлях судового розгляду самостійно, мінімально відволікаючи Клієнта від його справ.

 

Розірвати шлюб не можна під час вагітності дружини і протягом одного року з моменту народження дитини, за винятком випадків вчинення злочину щодо другого з подружжя або дитини (дітей) або ж при наявності визнання факту батьківства іншою особою.

Маючи значний досвід у вирішенні справ щодо розірвання шлюбу через суд, можу запропонувати два варіанти досягнення поставленої мети.
Перший варіант включає в себе комплекс правових послуг спрямованих на підготовку пакету документів для подачі заяви в суд. Доведення справи до кінця Клієнтом самостійно або віддалено: – консультації з питань розірвання шлюбу, його правових наслідків і участь  в суді (особисто або без присутності), реєстрації рішення в органах РАЦС;- підготовка позовної заяви та заяви про слухання справи за відсутності позивача (при необхідності розгляду справи без позивача) + оплата за Клієнта судового збору в банку (Клієнту залишається подати позов особисто або направити його поштою);- підготовка письмового плану дій щодо подальшого судового розгляду (інформація щодо головуючого судді, номер справи, де ознайомлюватися з судовими рішеннями, дата розгляду справи та інші питання).            
Другий варіант
включає в себе послуги описані вище за першим варіантом, але при цьому я, як Ваш адвокат, представляю Ваші інтереси в суді, контролюючи весь процес, беру участь в судових засіданнях, подаю заяви, клопотання, інші процесуальні документи, спілкуюся з опонентом або його адвокатом, отримую судові рішення і виконавчі листи.Тобто,  даний варіант передбачає передачу Клієнтом повноважень особисто мені по веденню процесу розірвання шлюбу, де моїм завданням є домогтися винесення судом рішення про розірвання шлюбу та передача Вам рішення суду, що набраного  законної сили.

Вимоги до позовної заяви визначені законом.Ви повинні вказати:
– найменування суду до якого подається позов;
– повні дані сторін (паспортні дані, іпн, номер телефону, електронна адреса, місце   реєстрації, фактичне місце проживання);- назва позову;
– описати обставини позову (вказавши дату реєстрації шлюбу, наявність дітей, причини розірвання шлюбу із зазначенням того, що подальше спільне проживання та збереження сім’ї суперечить інтересам сторін, період припинення спільного проживання);
– ви повинні визначитися щодо прізвища, яке у Вас залишиться після розірвання шлюбу і вказати про це у заві;
 – орієнтовний розрахунок понесених витрат;
 – підтвердження, що даний позов не поданий до іншого суду;
– сформувати вимоги про розірвання шлюбу;
– вказати сторону, яка понесе судові витрати.
До позову обов’язково додається оригінал квитанції про сплату судового збору, свідоцтво  про укладення шлюбу, завірені копії документів, як правило це свідоцтво про народження дитини, копію паспорта та іпн позивача.

Станом на 2020 рік судовий збір становить 840.80 грн .. Існують пільги, прямо передбачені законодавством, які прямо звільняють позивача від сплати судового збору. Також передбачена можливість просити суд дати відстрочку по оплаті судового збору або ж звільнити від його сплати. На практиці це можливо, якщо мати залишилася проживати  з дітьми сама, не працює, інших джерела доходу крім соціальної допомоги немає.

За загальним правилом позов подається  до районного суду за місцем реєстрації відповідача (чоловіка або дружини).Також позов може бути поданий до районного суду за місцем реєстрації позивача, якщо з ним проживає дитина або ж за станом здоров’я або за інших поважних причин немає можливості виїхати до місця проживання відповідача.За домовленістю між подружжям можна вибрати суд за місцем реєстрації  позивача або відповідача.

У законі встановлені терміни розгляду справи, але на практиці вони залежать від навантаження суду, вручення повісток відповідачу, його позиції щодо визнання позову. Як правило, мінімальний термін розгляду справи від моменту подачі позову та  до винесення рішення суду, становить близько 2 місяців. Але даний термін у разі визнання позову відповідачем і можливістю судді розглянути справу в призначений час і дату. Плюс на сьогодні будь-яке рішення суду про розірвання шлюбу набирає чинності через 30 днів з моменту прийняття рішення судом.

Якщо ж позиція відповідача направлена ​​на те, щоб затягнути розгляд справи (не отримує повістки, подає заяви про відкладення справи, термін на примирення), в даному випадку термін розгляду  може збільшитися  ще на декілька місяців

У Сімейному кодексі України прописано, що суд вживає заходів щодо примирення подружжя, якщо це не суперечить моральним засадам суспільства. Суд може призупинити розгляд справи на термін до 6 місяців для примирення сторін. На практиці це робиться в більшості випадків, якщо одна із сторін про це заявила, тільки у кожному випадку різний термін на примирення.

У разі розірвання шлюбу судом, його дія припиняється в день набрання рішенням чинності.Суд самостійно направляє рішення суду до органів реєстрації актів цивільного стану.Ви можете отримати в суді рішення з відміткою про набрання чинності.

У разі розірвання шлюбу судовий збір та витрати за адвокатські послуги покладаються на відповідача. Якщо відповідач визнав позовні вимоги на стадії підготовчого засідання, в цьому випадку позивачеві повертається   лише 50% оплаченого судового збору.

Сімейне право

Відеолекції

Scroll to Top